Japánban is szeretnek fesztiválokat tartani, szokott is lenni minden hónapban legalább egy. Ilyenkor ez egyik legfőbb tevékenység a falatozás. Néhány olyan receptet írok most, amit ilyenkor szoktak készíteni.
Kis bambusz nyársakra húzott szósszal bekent csirke, vagy egyéb falatok.
Először elkészítjük a szószt. 2,5 dl rizsbort felforralunk, beleteszünk 4-5 ek cukrot. Ha feloldódott hozzáteszünk 1,5 dl szójaszószt. Lassú tűzön addig főzzük, míg fele mennyiség marad. Ha nem elég sűrű lehet bele keményítőt tenni.
Elkészítjük a kis nyársakat. Ezek készülhetnek csirkemellből, póréhagymából, májból. A falatok legfeljebb 3x3x1 cm-esek legyenek. Parázs fölött (vagy grillsütőben) félig megsütjük, utána a szószba mártogatva folytatjuk a sütést. Ha kész meg lehet szórni sansho-val (vagy csípős paprikával).
[Yakitori] [Yakisoba]
Ez tulajdonképp káposztás tészta.
1 csomag tojásos kínai tészta, 20 dkg nagyobbra vágott káposzta, 10 dkg csíkokra vágott sárgarépa, 10 dkg vékony kis lapokra vágott sertéscomb (vagy más hús, esetleg sonka), 1dl húslé, 2ek szójaszósz, 2 ek osztriga szósz, 2 kk Worcestershire szósz, 1 kk cukor, bors
A tésztát megfőzzük. A húst, a répát és a káposztát kevés olajon egy nagyobb serpenyőben félig puhára sütjük. (A japán fesztiválon nagy vaslapon csinálják.) Hozzátesszük a leszűrt tésztát és még kb. 10 percig sütjük folyton forgatva, közben hozzátesszük a szósz alapanyagait, de a csirkelét csak apránként adagoljuk, ha már az előző adag elfőtt. Lé nem állhat az alján.
Tálaláskor adnak hozzá egy különleges módon savanyított gyömbért is. Ezt itthon nem lehet előállítani, de lehet kapni (Rákóczi tér). Sötét rózsaszín, majdnem piros kis pálcikák, lében.
Ez viszont képosztás palacsinta.
25 dkg liszt, 1 cs sütőpor, 2 dl dashi, 2 nagy levél fiatal káposztából, 1 tojás, só, 10 dkg darált sertés (a hús helyett minden elképzeltető finomságot lehet bele tenni: rák, tintahal, csirke, stb. és nem csak darálva, hanem szeletelve is jó, ilyenkor kicsit elő kell sütni.)
A lisztet, sütőport, sót összekeverjük a dashival és simára keverjük, sűrűbb palacsintatészta állagúra, kb. 30 percig állni hagyjuk. Utána beletesszük a meggyalult káposztát, tojást, húst. Egy adag keverékből 2cm vastagságú palacsintát sütünk egy serpenyőben (vagy nagy vaslapon, ha van otthon), mindkét oldalát megsütjük. Ha nem kevertük bele a húst, akkor először félig megsütjük a nagyon vékony szelet húst és ráöntjük a többit, így ráragad a palacsinta aljára. Nem szabad túlsütni, inkább kicsit krémes maradjon a belseje.
Tálaláskor megkenjük a következő szósszal és megszórjuk Kastuobival (a faforgácsszerű hal), felaprított norival és tehetünk rá majonézt is. Mellé pedig az előbb említett gyömbér való.
A szósz: 1 dl ketchup, 3 ek mustár, 2 ek szójaszósz, 2 ek Worcestershire szósz
A fesztiválokon népszerű még a palacsintatésztában sült polip kis gombóc alakban a fenti módon tálalva, a roston sült tintahal és ha már hideg van a korábban írt tésztás levesek, na és persze a sör.
[Okonomiyaki] [Mochi] |